Jak napisać DOBRY tekst na stronęTekst witryny to tekst, który pojawia się na stronach witryny. Można go używać do wyjaśniania, informowania, przekonywania lub rozrywki - a doświadczony copywriter internetowy wykorzysta go w pewnym momencie do zrobienia wszystkich tych rzeczy. To, do czego będziesz go używać, zależy od Twojej sytuacji. Niezależnie od tego, czy chcesz napisać treść dla własnej witryny, czy dla kogoś innego, szybko zapoznasz sie kilkoma sprytnymi strategiami, dzięki którym staniesz się popularny wśród odwiedzających Twoją witrynę - lub wśród Twoich klientów! Czytając to, dowiesz się:

o Jak przekazać ważne informacje bez wywoływania ziewania.
o Jak przykuć uwagę czytelnika i ją utrzymać.
o Jak napisać tekst internetowy, który pozostaje wierny Twojej marce - lub marce Twojego klienta.
o Jak przekonać czytelników, aby robili to, czego Ty - lub Twoi klienci - od nich oczekujesz.
o Jak używać kopii internetowych do sprzedaży produktów i usług.

Jeśli jesteś projektantem, być może klient poprosił Cię o napisanie tekstu witryny, którą właśnie zaprojektowałeś. W przeszłości mogłeś odmówić - w końcu jesteś projektantem, a nie copywriterem! Ale odrzucając te prace, tracisz szansę na zarobienie więcej pieniędzy za swoją pracę. Umiejętności, których się nauczysz, pomogą ci przekazać odwiedzającym cel witryny. Jeśli chcesz przekonać odwiedzających do zrobienia czegoś - czy to zakupu od Ciebie, czy wsparcia jakiejś sprawy - musisz być przekonujący. Na szczęście zaraz nauczymy Cię, jak to zrobić.

Zacznijmy!

Jak działa tekst internetowy

Napisany przez Ciebie tekst drastycznie wpłynie na sposób, w jaki odwiedzający wchodzą w interakcje z Twoją witryną lub witryną Twojego klienta. Masz moc kształtowania tego, jak odwiedzający widzą witrynę, jak odwiedzający się po niej poruszają, jak bardzo odwiedzający ją lubią i jak skutecznie witryna spełnia swoje cele. Świetny teksta może prowadzić do zwiększonego ruchu, większej liczby potencjalnych klientów, większej liczby subskrybentów lub większej sprzedaży. Z drugiej strony zły może uniemożliwić stronie osiągnięcie pełnego potencjału. Dlatego twoja rola jest tak ważna. Pełniąc rolę copywritera internetowego, prawdopodobnie będziesz używać tekstu w następujący sposób:

o Informowanie i budowanie marki. Będziesz to robić głównie za pośrednictwem wszystkich typów stron, w tym strony Informacje, strony Kontakt, strony Bio lub strony Usługi. Celem tych stron jest przede wszystkim upewnienie się, że witryna ma sens dla odwiedzającego. Mogą mieć również cele drugorzędne, takie jak przedstawienie odpowiedniego wizerunku lub zachęcenie do zapisania się do newslettera.
o Przekonać. Tekst jest często używana do przekonania odwiedzających witrynę do podjęcia określonych działań, takich jak zakup produktu lub obserwowanie kogoś na Twitterze. Najlepsze przykłady treści internetowych często przekonują i informują w tym samym czasie.

Jeśli nie uważasz się za utalentowanego pisarza, w tym momencie możesz się trochę martwić. nie powinieneś. Tekst internetowy to nie to samo, co felieton w czasopiśmie czy stylowy reportaż. Nie istnieje dla siebie. Zamiast tego, jego celem jest jedynie pomoc odwiedzającemu w zrobieniu czegoś innego, niezależnie od tego, czy odwiedzający chce to zrobić, czy też chcesz, aby zrobił. Tekst jest ułatwieniem, a nie produktem końcowym. W rezultacie świetny tekst nie jest pięknie napisany, szczegółowy i złożony ani zapierający dech w piersiach. Zamiast tego jest użyteczny, funkcjonalny i zwięzły. To środek do celu i dlatego każdy może to zrobić dobrze, jeśli rozumie podstawowe zasady .

Czym różni się sieć

Sieć oferuje nowe i interesujące sposoby dotarcia do ludzi i komunikowania się z nimi. W tej sekcji dowiesz się:

o Czym Internet różni się od innych pisemnych środków komunikacji.

o Jak pisać treść, którą łatwo przeskanować online.

Różnica

Większość tego, czego nauczyłeś się w szkole o pisaniu, prawdopodobnie nie dotyczyła pisania w Internecie. Jak dowiesz się z tej sekcji, pisanie do Internetu i pisanie do druku nie może się bardziej różnić! Przyjrzyjmy się niektórym kluczowym różnicom i wyjaśnijmy, dlaczego mają one znaczenie:

Pisanie w Internecie jest wyświetlane na ekranie

Ojej! Wiedziałeś o tym, prawda? Ale czy wiesz, dlaczego jest to ważne? Kiedy czytasz z papieru, źródło światła odbija się od papieru i odbija się w twoich oczach. Kiedy patrzysz na ekran komputera, światło nie jest odbijane - jest bezpośrednie. Światło z papieru jest rozproszone; światło z ekranu komputera jest znacznie ostrzejsze. Oznacza to, że czytanie z ekranu jest bardziej męczące. Jest też wolniejsze- do 25% wolniejszy niż czytanie z papieru. Ale to już pewnie wiesz - możesz godzinami leżeć w łóżku i czytać powieść, ale po godzinie wpatrywania się w ekran Twoje oczy się męczą. Ta prosta różnica wpływa na to, jak piszemy. Ponieważ ludzie czytają wolniej i szybciej się męczą, musimy pisać w sposób, który pomoże im przebrnąć przez nasze słowa.

Wykonujemy różne zadania

Kiedy czytamy z papieru, dosłownie mamy materiał na wyciągnięcie ręki. Już trzymamy w ręku książkę, raport lub gazetę i nie musimy ich szukać. Ale kiedy czytamy w Internecie, dużą część naszego czasu spędzamy po prostu na szukaniu materiału, który chcemy przeczytać. W rzeczywistości często spędzamy więcej czasu na wyszukiwaniu informacji online niż na ich konsumowaniu!

Oto kolejna różnica. Często wchodzimy i wychodzimy z treści internetowych, szukając szybkiej odpowiedzi bez zamiaru czytania całego tekstu na stronie. Z drukiem jest inaczej - czytamy w znacznie bardziej liniowy sposób, zwykle czytając każde słowo od początku do końca. Trzecia różnica polega na tym, że zwykle nie siadamy przed komputerem, żeby przeczytać powieść, podręcznik szkolny czy sprawozdanie roczne. W sytuacjach, w których musimy czytać przez długi czas, częściej korzystamy z druku. Ze względu na te trzy różnice, aby tworzyć świetne treści internetowe, musimy:

o Włóż więcej wysiłku w pomoc czytelnikom w znalezieniu potrzebnych informacji.
o Pozwól ludziom uzyskiwać szybkie odpowiedzi, jeśli tego właśnie potrzebują.
o W razie potrzeby zapewnij czytelnikom możliwość przyswajania dłuższych fragmentów informacji.

Pisanie w Internecie jest mniej liniowe

Czytanie materiałów drukowanych jest zwykle procesem liniowym. Zaczynamy od początku i idziemy do przodu. Możemy czytać to słowo w słowo lub pomijać całe fragmenty, ale mamy tendencję do poruszania się w jednym kierunku. Idąc w tym kierunku, budujemy wiedzę w kolejności, w jakiej ją ułożył pisarz. Kiedy czytamy materiały w sieci, tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak "do przodu". Treść w sieci jest połączona ze sobą za pomocą linków i możemy przeskakiwać ze strony na stronę, projektując własny przepływ informacji. Nie możemy również zagwarantować, że nasi czytelnicy przeczytali informacje w określonej kolejności.

Przeglądamy i skanujemy

Kiedy czytamy materiały drukowane, zwykle robimy to słowo po słowie, linijka po linijce. Możemy pominąć niektóre zdania, ale zwykle przynajmniej rzucamy okiem na każdy akapit, zanim przejdziemy do następnego. Kiedy czytamy w Internecie, liniowe przeglądanie każdego słowa jest wyjątkiem od reguły. Widziałem, jak ludzie używają komputerów, używając specjalnego sprzętu, który śledzi, gdzie poruszają się ich oczy. Ich oczy chodzą po całym miejscu - skaczą po całym ekranie, w górę, w dół, z boku na bok. Tylko wtedy, gdy naprawdę muszą zwracać uwagę na szczegóły, będą czytać linijka po linijce. Kiedy czytamy na ekranie, mamy tendencję do szybkiego przeglądania stron i skupiania się na ich częściach, takich jak nagłówki, wypunktowane listy i łącza, i rzadko czytamy każde słowo.

Wynik
W wyniku tych różnic dobra treść internetowa ma tendencję do:

o Bądź jaśniejszy i bardziej zwięzły.
o Używaj krótszych zdań i akapitów.
o Mniejsza zależność od odczytu liniowego.
o Dużo łatwiejsze do skanowania dzięki większej liczbie nagłówków, linków i wypunktowanych list.

Powinna też mieć cechy dobrego pisania (ogólnie). To znaczy powinna:

o Zaspokajaj potrzeby czytelników.
o Pisz dla czytelników, z myślą o nich.
o Komunikuj się na więcej niż jeden sposób - w tym teorię, historie i diagramy.

Sekrety świetnego pisania w Internecie

Jak omówiliśmy wcześniej, ludzie mają tendencję do przeglądania i przeglądania kopii online, zamiast czytać słowo w słowo. Najlepsza treść internetowa wykorzystuje to i pozwala czytelnikowi zrozumieć główne idee bez konieczności czytania wszystkiego na stronie. Tu dowiesz się, jak pisać w sposób zoptymalizowany pod kątem czytania w Internecie.

Tytuły stron

Tytuł strony (główny nagłówek na stronie) jest jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie widzą po załadowaniu strony internetowej. Dobry tytuł strony informuje czytelnika, czy strona jest tym, czego szuka, i pomaga zorientować się, co robi strona. Dobry tytuł strony jest krótki i zwięźle opisuje lub nawiązuje do zawartości strony. Zawiera najważniejsze informacje na początku tytułu, a nie na końcu. Używa krótkich, zwięzłych słów zamiast długich i nie pełnych żargonu. Po tytule następną rzeczą, na którą patrzy odwiedzający, jest pierwszy akapit tekstu. Tutaj szybko przejrzą, aby zobaczyć, czy są na właściwej stronie i czy masz coś wartościowego do powiedzenia.

W tym miejscu musisz wciągnąć czytelnika do swojej treśc, zanim się znudzi i odejdzie. Dobrą wskazówką jest zapisanie najważniejszych informacji lub najbardziej atrakcyjnego punktu na początku akapitu. Aby zademonstrować to w działaniu, przeczytaj poniższe dwa akapity, które pojawiają się na stronie "Zatrudnij mnie" fotografa ślubnego. Zastanów się, która z nich najbardziej Cię interesuje i sprawia, że chcesz przeczytać więcej.

Przykład 1:

Sara Green jest trzydziestoczteroletnią fotografką ślubną z Brighton w Wielkiej Brytanii. Jej ulubionym aparatem jest Canon 40D i zabiera go ze sobą wszędzie. To pozwala jej robić świetne zdjęcia, gdziekolwiek się pojawi. Niedawno zaczęła pracować jako niezależny fotograf ślubny i jest dostępna do wynajęcia w rejonie Brighton w Wielkiej Brytanii.

Przykład 2:

Jestem pasjonatem uchwycenia wyjątkowych, ukrytych chwil, które będą miały miejsce w tym wyjątkowym dniu: uśmiechów, śmiechu, spojrzeń i pocałunków - chwil, które inaczej zostałyby utracone. Jestem doświadczonym fotografem ślubnym z siedzibą w Brighton, który jest oddany uchwyceniu autentycznych chwil, które zapamiętasz na całe życie. Jeśli nie planujesz ślubu w najbliższym czasie, możesz to zrobić

stwierdzisz, że oba akapity są nieciekawe - ale wyobraź sobie, że mieszkasz w Brighton i szukasz fotografa ślubnego. Który by Cię najbardziej zainteresował? Założę się, że wybierzesz to drugie. W Przykładzie 1 autor nadaje najwyższy priorytet informacjom, które są dla niego najważniejsze - nie dla czytelnika. W drugim przykładzie priorytetem jest udzielenie odpowiedzi na natychmiastowe pytanie, które może zadać nowy gość: co sprawia, że ten fotograf różni się od wszystkich innych, którym dzisiaj przyglądałem się? Zauważysz również, że jeden jest napisany z perspektywy trzeciej osoby, podczas gdy inny jest napisany z punktu widzenia pierwszej osoby. Ponieważ jest to strona "Zatrudnij mnie", autor chce przekonać czytelnika do zatrudnienia kogoś - siebie lub swojego klienta. Głos pierwszoosobowy jest lepszym wyborem dla perswazyjnej treści, ponieważ tworzy bezpośrednie połączenie między czytelnikiem a pisarzem - jedna osoba rozmawia z drugą.

Nagłówki stron

Nagłówki i podtytuły są bardzo ważne dla łatwiejszego skanowania. Kiedy ludzie chcą sprawdzić, czy są na właściwej stronie, przewijają w dół (często bardzo szybko), skanując nagłówki, aby upewnić się, że są we właściwym miejscu i sprawdzić, czy mogą znaleźć to, czego szukają . Podobnie jak tytuły stron, upewnij się, że nagłówki i śródtytuły są zwięzłe i zawierają dobre, krótkie słowa. Napisz je, aby czytelnicy mogli zorientować się, o czym dokładnie jest strona, bez czytania jej słowo w słowo. W każdym podtytule, który piszesz, spróbuj streścić ideę tekstu, który pojawia się później. W ten sposób, nawet jeśli dana osoba nie przeczyta szczegółowo twojego tekstu, i tak wyjdzie z twoich kluczowych pomysłów. Używaj dobrych słów kluczowych na początku podtytułu, a nie na końcu - gdy ludzie przeglądają stronę, czytają bardziej początki nagłówków niż końce. Upewnij się, że istnieje wizualne rozróżnienie między różnymi poziomami nagłówków. Hierarchia nagłówków komunikuje strukturę strony i nie chcesz, aby ludzie próbowali interpretować, czy coś jest podsekcją czy sekcją, podczas gdy powinni po prostu absorbować informacje. Nagłówki stron są również dobre dla osób, które nie skanują wizualnie. Odwiedzający słuchający strony za pomocą czytnika ekranu będą słuchać nagłówków w taki sam sposób, w jaki osoby widzące przeglądają je wizualnie.

Listy

Listy to kolejny sposób na ułatwienie skanowania tekstu. Widziałem, jak wiele osób czyta listy (i nagłówki), ale pomija całą treść akapitów. Jest to również jeden z powodów, dla których treść w formacie "lista" jest obecnie tak popularna w Internecie! Jeśli masz materiał, który pasuje do formatu listy, użyj listy wypunktowanej lub numerowanej zamiast osadzać listę w akapicie. Jak wiele rzeczy, listy są dobre tylko z umiarem. Nie przeglądaj treści i nie zamieniaj wszystkiego w listę. Zbyt wiele zestawów list wypunktowanych może sprawić, że strona będzie wyglądać na dłuższą i bardziej zagmatwaną niż to konieczne. Zapisz swoje listy rzeczy, na które naprawdę chcesz zwrócić uwagę. Podczas korzystania z list:

o Staraj się zapisywać wszystkie rzeczy na liście z podobną gramatyką i strukturą.
o Używaj list numerowanych do wszystkiego, co ma kolejność lub hierarchię; wypunktowane listy dla wszystkiego innego.
o Używaj spójnych wielkich liter i formatowania.
o Pisz wielką literę elementu listy, gdy element jest zdaniem, małą literą, gdy element listy nie jest zdaniem.

o Używaj kropki na końcu każdego elementu listy, jeśli są to zdania; nie używaj niczego, jeśli nie są. Ale bądź konsekwentny. Jeśli twoja lista zawiera zdania i elementy, użyj kropki na końcu każdego z nich.

Wiele starszych tekstów zaleca, aby po każdej pozycji na liście umieszczać średnik i umieszczać "i" lub "lub" po średniku przy przedostatniej pozycji. Nie jest to uważane za konieczne w przypadku pisania online (i staje się coraz mniej powszechne w druku).

Wyciągane cytaty

Cytaty przyciągają uwagę wizualną strony tekstu, przyciągają wzrok czytelnika i zapewniają przegląd niektórych kluczowych punktów. To kolejny mechanizm, który może pomóc ludziom przeskanować stronę zamiast czytać każde słowo. Czasopisma drukowane używają ich od lat właśnie w tym celu. Cytaty wyciągane biorą znaczący lub ważny cytat z tekstu i podkreślają go w jakiś sposób. Może być umieszczony na pasku bocznym lub podświetlony w głównym bloku tekstu.

Hiperłącza

Kiedy ludzie próbują znaleźć drogę do potrzebnych im informacji, prawdopodobnie zignorują tekst na stronie i będą szukać tylko linków. Ale linki są ważne nie tylko ze względu na możliwość skanowania. Są głównym sposobem, w jaki ludzie poruszają się po sieci. Ponieważ są tak ważne, naprawdę musimy zwracać uwagę na to, jak używamy linków w naszej kopii internetowej.

Do czego linkować

Jedną z pierwszych rzeczy, o których musisz zdecydować, jest dokładnie to, do czego linkować. Zbyt wiele linków, a twoja treść staje się trudna do odczytania. Za mało linków i możesz tracić możliwości przekazania większej ilości informacji lub skierowania odwiedzających w ważne miejsce w witrynie. Decydując, co połączyć, spójrz na wybór z perspektywy użytkownika. Co będą chcieli zrobić po przeczytaniu Twojego egzemplarza? Co chciałbyś, żeby zrobili?

Krok 1 - Poszukaj zadań użytkownika

Najpierw zastanów się, co czytelnik może chcieć zrobić po przeczytaniu tej treści. Następnie znajdź (lub utwórz) linki, które pozwolą im to zrobić.

Na przykład:

o Na stronie z informacjami o dotacjach rządowych oczywistymi kolejnymi krokami są informacje o kwalifikowalności lub złożenie wniosku o dotację.
o W przypadku opisu produktu oczywistym następnym krokiem jest zakup produktu.
o Aby uzyskać ogólne podsumowanie tematu, następnym krokiem może być przeczytanie bardziej szczegółowych informacji.

Krok 2 - Zabierz je tam, gdzie chcesz

Odwiedzający przeglądający stronę "Informacje" w Twojej witrynie może nie szukać informacji o linii T-shirtów z sitodrukiem, które sprzedajesz. Zamiast tego prawdopodobnie chcą po prostu dowiedzieć się więcej o tym, kim jesteś i o czym jest ta witryna - ale to nie znaczy, że nie możesz użyć strategicznie umieszczonego linku, aby przenieść ich na stronę wychwalającą zalety Twojego stylowego T- koszulek i miejmy nadzieję, że uda się przekonać niektórych odwiedzających do zakupu kilku z nich. Chociaż przez większość czasu będziesz koncentrować się na czytelniku podczas pisania swojej kopii internetowej, czasami powinieneś mieć również na uwadze dobro własne lub klienta!

Krok 3 - Zatrzymaj się, zanim zrobi się brzydko

Zbyt wielu kucharzy psuje bulion, a zbyt wiele linków psuje akapit. Zachowaj linki do najważniejszych rzeczy i czytelników będzie znacznie bardziej skłonny je kliknąć.

Które słowa połączyć

Najważniejszą decyzją dotyczącą hiperłączy, którą podejmiesz, jest wybór słów, które chcesz połączyć. Napisanie dobrego tekstu linku może być również wyzwaniem. Twoi czytelnicy będą używać hiperłączy, aby dowiedzieć się, co kliknąć dalej, więc muszą być zatytułowane w sposób jasno opisujący, co robią. Dobry link ma następujące cechy:

o Używa terminologii znanej czytelnikowi. Czytelnik nie kliknie linku, którego nie rozumie.
o Dobrze opisuje miejsce docelowe. Nie musi dokładnie pasować do tytułu strony docelowej, ale powinien być na tyle zbliżony, aby po kliknięciu na niego użytkownik wiedział, że jest na właściwej stronie, gdy dotrze na miejsce.
o Dwa hiperłącza prowadzące do tego samego miejsca docelowego powinny mieć ten sam tekst łącza. Kiedy czytelnicy widzą hiperłącza z innym tekstem łącza, zakładają, że będą prowadzić do różnych stron. Używaj tych samych słów (lub jak najbardziej podobnych), aby ludzie wiedzieli, że prowadzą do tej samej strony.
o Dwa hiperłącza z tym samym tekstem łącza powinny prowadzić do tego samego miejsca docelowego. Kiedy czytelnicy widzą linki zawierające te same słowa (lub nawet bardzo podobne), zakładają, że prowadzą do tej samej strony. Na przykład jeden z moich projektów klienckich miał stronę internetową z linkami zarówno do Biblioteki, jak i Usług Bibliotecznych - czytelnicy zakładali, że oba prowadzą do tej samej strony.
o Zapewnia kontekst dla wyszukiwarek. Google przywiązuje dużą wagę do linku, którego używasz podczas obliczania, które wyniki pokazać iw jakiej kolejności. Pomyśl o najlepszych słowach kluczowych dla wyszukiwarek, które są również dobre dla czytelników.
Nigdy nie używaj ogólnego tekstu linku, takiego jak "kliknij tutaj" lub "więcej". Nie zapewniają one dobrego wskazania, do czego prowadzą. Tak, możesz umieścić słowa przed i po linku, które zapewniają kontekst, ale kiedy ludzie przeglądają stronę, często nie widzą kontekstu. Tego typu łącza są szczególnie szkodliwe dla osób korzystających z czytników ekranu, które mogą skanować, słuchając listy łączy. Czy możesz sobie wyobrazić, jak mylące byłoby usłyszeć "kliknij tutaj", "kliknij tutaj", "kliknij tutaj", "kliknij tutaj"? Ostatnią rzeczą do rozważenia jest to, że linki nie muszą być krótkie. Więcej słów zapewnia lepszy wizualny cel skanowania, zawiera więcej słów kluczowych, z którymi czytelnik może się kojarzyć, i zapewnia lepszy opis treści. Jared Spool zbadał to i stwierdził, że linki o najwyższym współczynniku klikalności zawierały 5 - 7 słów .

Porównaj następujące podejścia:

1. Donna oferuje warsztaty pisania stron internetowych. Kliknij tutaj po więcej informacji.
2. Donna oferuje warsztaty pisania stron internetowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://maadmob.com.au/.
3. Donna oferuje warsztaty pisania stron internetowych.
Trzecia opcja powyżej jest zdecydowanie najlepszym podejściem dla wyszukiwarek. Gdy ktoś wyszukuje "warsztaty pisania stron internetowych", wyszukiwarki częściej uznają witrynę Donny za odpowiednią. Zapewnia również czytelnikom najwięcej informacji, a jednocześnie jest zwięzły.

Gdzie je umieścić

Linki wstawione między akapitami mogą zakłócać czytanie, dlatego zawsze najlepiej jest przeplatać linki z tekstem. Wyjątkiem od tej reguły jest koniec Twojej treści, gdzie możesz umieścić linki jako kolejne kroki dla czytelników. Miejsce na końcu strony jest również dobrym miejscem na umieszczenie linków do informacji "przy okazji" - linków, które nie są na tyle ważne, aby odwracać uwagę od tekstu, ale nadal są przydatne.

Wynik

Treść internetowa musi być łatwiejsza do przeskanowania niż równoważna treść drukowana. Możesz sprawić, by treść była łatwiejsza do przeskanowania w następujący sposób:

o Używaj opisowego tytułu strony.
o Umieść najważniejsze informacje w pierwszym akapicie i staraj się, aby język był prosty.
o Dołącz nagłówki i podtytuły, aby wskazać swoje pomysły.
o Używaj list wypunktowanych lub numerowanych zamiast list w formie akapitu.
oUżyj cytatów, aby podkreślić kluczowe punkty i dodać wizualnej atrakcyjności.
o Dokładnie przemyśl swoje linki i:

o Link do kolejnych kroków, które czytelnik prawdopodobnie będzie chciał zrobić - lub kolejnych kroków, które chcesz, aby zrobił!
o Używaj terminologii zrozumiałej dla czytelników
o Połącz odpowiednie słowa i nigdy nie używaj "kliknij tutaj" lub "więcej"
o Jeśli to możliwe, w akapicie umieszczaj hiperłącza

Pisanie użytecznych, funkcjonalnych i zwięzłych tekstów

Kiedy piszemy, robimy to z jakiegoś powodu. Możemy chcieć przekazać pomysł, pomóc ludziom w podejmowaniu świadomych decyzji lub działać tak, jak byśmy tego chcieli. Chcemy, aby nasze teksty były łatwe do zrozumienia, przekonujące i sprawiały, że czytelnik nas polubił i utożsamiał się z nami. W tej sekcji poznasz trzy proste sposoby, dzięki którym Twoje pisanie online będzie tak skuteczne, jak to tylko możliwe.

Napisz do Czytelnika

Jeśli naprawdę chcesz, aby ludzie przeczytali i zrozumieli Twoją kopię, musisz upewnić się, że zawsze skupiasz się na czytelniku i postawić się w ich sytuacji. Musisz zrozumieć, kim są Twoi czytelnicy, czego potrzebują i dlaczego czytają Twoją kopię. W większości przypadków osoby czytające Twój tekst w ogóle nie dbają o Ciebie - ani o Twoich klientów! Dbają tylko o siebie. Brzmi to szorstko, ale w rzeczywistości czytają Twój tekst w nadziei, że będzie ona służyć ich własnym celom - czy to dla rozrywki, zdobycia dodatkowych informacji, podjęcia lepszej decyzji czy zaspokojenia ciekawości. Zanim czytelnik zrobi to, czego od niego oczekujesz, musisz najpierw zaspokoić jego potrzeby. W większości przypadków możesz to zrobić, odpowiadając na prymitywne, ale fundamentalne pytanie, które zadaje sobie każdy czytelnik: dlaczego powinno mnie to obchodzić? Jednym z największych błędów popełnianych przez niedoświadczonych copywriterów jest pisanie tylko z własnej perspektywy. Koncentrują się na informacjach, które uważają za najważniejsze, nie myśląc o tym, dlaczego odwiedzający miałby czytać ich kopię. Czytelnicy nie angażują się i nie łączą z tego typu pisaniem - ignorują je lub pomijają. Nie ma w tym nic dla nich. Choć może się wydawać, że czytelnicy są niezwykle samolubni, tak nie jest. Większość ludzi oczekuje czegoś w zamian za swój wysiłek. Kiedy ktoś czyta Twój tekst, daje Ci cenny czas, który mógłby spędzić na zabawie z dziećmi, nauce do ważnego testu lub uprawianiu fajnego hobby. Nie jest nierozsądne, że chcą mieć pewność, że ich czas jest dobrze wykorzystany! Właśnie dlatego najlepsze pisanie online odpowiada na pytania czytelnika, zanim jeszcze je zada, i pomaga mu budować swoją wiedzę bez poczucia, że jest się do niego zwracanym, co sprawia, że czuje się lepiej niż na początku. Tu dowiesz się, jak odwrócić myślenie, aby pisać dla czytelników, a nie dla siebie.

Poznaj swoją publiczność

Zanim zaczniesz pisać, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, kto będzie czytał Twoje słowa i co będzie chciał dzięki temu zyskać.

Kto to przeczyta?

Zadaj sobie pytanie: "Kto przeczyta tę stronę?" Jeśli nie możesz odpowiedzieć, prawdopodobnie nie możesz skutecznie napisać strony.

o Odwiedzający stronę "Informacje" chce dowiedzieć się, do czego służy witryna, dla kogo jest przeznaczona i/lub przez kogo została stworzona.
o Odwiedzający stronę "Produkt" chce dowiedzieć się więcej o produkcie i zebrać informacje, które pomogą mu podjąć decyzję o jego zakupie.
o Nowy użytkownik strony głównej Twojej witryny może zastanawiać się, gdzie powinien przejść dalej.

Jeśli piszesz tekst internetowy dla własnej witryny, prawdopodobnie znasz rodzaje ludzi, do których próbujesz dotrzeć. Jeśli pracujesz dla klienta, zapytaj go, kto spodziewa się odwiedzić jego witrynę. Im więcej wiesz o swoich odbiorcach, tym skuteczniejszy będzie Twój tekst. Możesz dowiedzieć się o nich więcej, przeprowadzając ankiety, odwiedzając podobne strony, rozmawiając z nimi bezpośrednio lub czytając ich e-maile i komentarze. Klienci mogą również chcieć przeprowadzić dla Ciebie te badania, jeśli wyjaśnisz korzyści. A może zrobili to już za Ciebie - w ramach własnych badań! Oto przykład ilustrujący, dlaczego znajomość czytelników pomoże Ci pisać lepsze teksty: Otrzymałeś zadanie napisania strony "Informacje" o sklepie sprzedającym drogie aparaty cyfrowe i obiektywy fotografom. Ponieważ twoi odbiorcy są ekspertami w danej dziedzinie, możesz założyć dużą wiedzę i wygodnie używać żargonu. Ale jeśli nie udało ci się dowiedzieć, że twoją grupą docelową są eksperci, możesz poczuć potrzebę zdefiniowania używanego żargonu i założyć bardzo niewielką wiedzę. Możesz wyjaśnić podstawowe informacje o aparatach lub zdefiniować terminy żargonowe, takie jak "obiektyw szerokokątny" lub "przysłona". Pierwsza wersja strony, skierowana do ekspertów, prawdopodobnie wypadłaby dobrze. Druga wersja wydawałaby się protekcjonalna dla większości doświadczonych fotografów, a odwiedzający witrynę szybko odeszliby do innego miejsca, które lepiej ich rozumie. Możesz to zrobić, badając odbiorców aby uniknąć kiedykolwiek takiego problemu.

Dlaczego mieliby to czytać?

Kiedy utknąłem z pisaniem - nienawidzę tego, co napisałem lub po prostu nie wiem, od czego zacząć, jedną z moich ulubionych sztuczek jest rzecz zwana "5 x dlaczego". Pomysł polega na tym, że w ciągu 5 kroków (5 pytań "dlaczego") możesz kopać pod powierzchnią odpowiedzi, aby dotrzeć do podstawowych pomysłów. To prosta sztuczka. Zastanawiasz się, co próbujesz napisać, i zaczynasz od prostego "dlaczego?" pytanie. Odpowiedz na nie, a następnie zadaj kolejne pytanie "dlaczego?" pytanie. W ciągu kilku kroków dostrzeżesz kilka dobrych spostrzeżeń, które pomogą Ci dowiedzieć się, co napisać, a tym samym nawiązać kontakt z czytelnikami. Kontynuujmy przykład z aparatem cyfrowym. Załóżmy, że zamiast być ekspertami, naszą grupą docelową są osoby, które nie znają się na aparatach i zdecydowaliśmy się napisać stronę z podstawowymi informacjami na temat zakupu aparatu. Pytając "dlaczego?", możemy zacząć rozumieć, co prawdopodobnie sprowadziło czytelnika na naszą stronę. Wypróbujmy to:

1. Pytanie: Dlaczego miałbym czytać te informacje?
Odpowiedź: Ponieważ nie wiem wystarczająco dużo o aparatach, aby zacząć robić zakupy.

2. Pytanie: Dlaczego?
Odpowiedź: Ilekroć szukałem kamer, informacje były zbyt trudne do zrozumienia.

3. Pytanie: Dlaczego?
Odpowiedź: Zawsze jest pełen technicznych słów i liczb.

4. Pytanie: Dlaczego?
Odpowiedź: Jest napisany dla ludzi, którzy już znają te rzeczy. Nie chcę musieć uczyć się nowego języka; Chcę tylko kupić aparat.

5. Pytanie: Dlaczego?
Odpowiedź: Chcę tylko aparatu, który zrobi dobre zdjęcia. Chcę taki, który mieści się w kieszeni i łatwo go wyjąć i zrobić zdjęcie, gdy zauważę coś interesującego.

No to jedziemy. W ciągu pięciu "dlaczego?" nauczyliśmy się, że powinniśmy napisać coś, co poprowadzi czytelnika, co nie wymaga od niego znajomości żargonu i da mu wystarczającą wiedzę, aby rozpocząć zakupy. Wypróbuj to, gdy nie masz pewności, jak podejść do fragmentu kopii. Jest to przydatna technika myślenia i pomaga zidentyfikować prawdziwe powody, dla których odwiedzający czyta Twoją kopię.

Czego potrzebują i już wiedzą?

Myślenie o swoim czytelniku i pytanie "dlaczego" pomaga zacząć myśleć w sposób "skoncentrowany na czytelniku", ale nie zapewnia pełnego obrazu. Następnym krokiem jest zastanowienie się, co czytelnik może chcieć zrobić lub wiedzieć. Ponownie, sposób, w jaki to zrobisz, będzie zależał od tego, co piszesz i ile już wiesz o swoich odbiorcach. Podobnie jak w przypadku kroków "kto" i "dlaczego", być może będziesz musiał przeprowadzić małą burzę mózgów i zastanowić się, co ludzie powinni wiedzieć lub zrobić. Spróbuj ponownie postawić się w sytuacji swojego czytelnika i dowiedzieć się, co jest dla niego ważne. Jeśli to nie daje ci wystarczająco dużo do pracy, przeprowadź badania użytkowników. Ponownie rozmawiaj z czytelnikami, sprawdzaj statystyki swojej witryny i logi wyszukiwania oraz rozmawiaj z osobami, które mają kontakt z czytelnikami. Źródła te dostarczą wielu informacji o tym, co Twoi czytelnicy powinni wiedzieć. Wykonując ten krok, skup się na dwóch pytaniach:

1. Co muszą wiedzieć?
2. Co już wiedzą?

Pierwsze pytanie daje pomysły na temat tego, co należy uwzględnić w pisaniu - rodzaje tematów, które omówisz i sposób, w jaki to zrobisz.

Myślenie o tym, co już wiedzą, mówi ci, od czego zacząć i ile podać tła i kontekstu. Zastanów się, czy czytelnicy już rozumieją temat, czy też trzeba ich przyspieszyć, zanim zrozumieją szczegóły. Niektórzy odbiorcy mogą mieć inny punkt wyjścia niż inni, co może wpływać na to, jak piszesz. Częstym błędem w kopiowaniu stron internetowych jest przeskakiwanie od razu do tematu bez niezbędnych informacji wprowadzających. Może brakować wstępu, tła, definicji żargonu lub ważnego kontekstu. Zwykle dzieje się tak, ponieważ autor zna temat tak dobrze, że zakłada, że czytelnik ma taką samą wiedzę. Jeśli piszesz dla ekspertów, może to być do zaakceptowania, ale w większości innych przypadków powinieneś upewnić się, że podałeś pewne informacje ogólne lub wstępne.

Co następne?

Dwie ostatnie rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pisania, to:

1. Co prawdopodobnie zrobi czytelnik.
2. Co chciałbyś, aby zrobili po przeczytaniu twojego egzemplarza. Mogą chcieć przeczytać więcej informacji, skontaktować się z Tobą, kupić Twój produkt, porównać go z innymi produktami lub wypełnić formularz zgłoszeniowy. Niezależnie od tego, co to może być, Twój teskt musi przekonać ich do tego.

Pisz do nich, nie do siebie

Po tym, jak spędziłeś trochę czasu myśląc o swoim czytelniku, jesteś gotowy do pisania. Pamiętaj: kiedy zaczynasz pisać, pamiętaj o docelowym czytelniku i pisz do niego, a nie do siebie. Oto naprawdę prosta wskazówka - mów do nich "ty". Zauważysz, że robiłem to właściwie cały czas. To dlatego, że do ciebie piszę. Prowadzimy rozmowę. To może nie wyglądać na rozmowę - w końcu czytasz moje słowa. Ale mam nadzieję, że w twoim umyśle dzieje się więcej - mam nadzieję, że myślisz o pytaniach, zastanawiasz się nad swoją pracą i zastanawiasz się, w jaki sposób każdy punkt jest dla ciebie istotny. Wiele z tego jest wyzwalanych po prostu dlatego, że nazywam cię "ty". To się nazywa pisanie w pierwszej osobie. Przez całe życie jesteśmy uwarunkowani zwracaniem uwagi, gdy ktoś zwraca się do nas bezpośrednio. Autorzy tekstów internetowych mogą wykorzystać to uwarunkowanie, aby czytelnicy zwracali uwagę. Następnie możesz potrzebować pomocy przy uruchamianiu kopii. W końcu pisarze powiedzą ci, że pusta strona to onieśmielający widok!

Możesz nadać sobie strukturę do naśladowania, zaczynając od pytań i odpowiedzi. Zapisz pytania, które może zadać potencjalny czytelnik, a następnie zapisz odpowiedzi. W ten sposób zaczniesz rozwijać szkieletową strukturę swojej kopii. Następnie uszereguj odpowiedzi według priorytetów w oparciu o to, co jest najbardziej palące dla czytelnika i co jest dla Ciebie najpilniejsze do przekazania. Dobrą wskazówką jest próba zrobienia obu jednocześnie. Na przykład na stronie, na której odpowiadasz na pytania czytelnika o to, co robi produkt Twojego klienta, możesz opisać, co on robi w praktyce, jednocześnie wyjaśniając korzyści. Ta odpowiedź jest pytaniem czytelnika, a jednocześnie przygotowuje go do podjęcia działania, którego od niego oczekujesz.

Przykład

Przeanalizujmy bardziej szczegółowy przykład. Kilka lat temu miałem na swojej stronie internetowej stronę, na której opisałem, jaki rodzaj pracy wykonuję. Miało to na celu pomóc ludziom zrozumieć, czy byłbym dla nich odpowiedni i czy chcieliby mnie zatrudnić. Wyglądało to tak:

Jestem Jan Kanty, niezależny architekt informacji i projektant interakcji. Zawodowo projektuję struktury i interfejsy dla stron internetowych, intranetów, aplikacji internetowych i narzędzi biznesowych od ponad 6 lat i kręcę się po Internecie znacznie dłużej. Jestem doświadczonym prezenterem i trenerem. Opracowałem i prowadziłem warsztaty z architektury informacji, testowania użyteczności, projektowania stron internetowych i projektowania interfejsów. Przemawiałem na wielu konferencjach, w tym na konferencji Information Architecture Summit i Webstock.

Być może w przeszłości czytałeś takie teksty i czułeś, że to ogólnie "złe" lub "nudne", ale mam nadzieję, że w tym momencie możesz dokładnie określić, dlaczego to nie działa. Jest całkowicie skoncentrowany na pisarzu (mnie) i wcale nie koncentruje się na czytelniku. Chciałem powiedzieć ludziom, co robię, że mam umiejętności i doświadczenie. Myślałem, że to podejście jest w porządku, biorąc pod uwagę, że to była moja własna strona internetowa.Nie minęło dużo czasu, zanim zdałem sobie sprawę z problemu i naprawiłem go za pomocą następujących pytań:

3. Co muszą wiedzieć i już wiedzą?

Gdybyś zatrudniał kogoś do wykonania dla ciebie jakiejś pracy - powiedzmy, że potrzebowałbyś kogoś do pomocy w reorganizacji treści internetowych - o czym chciałbyś wiedzieć? Na podstawie dyskusji, które prowadziłem z ludźmi w przeszłości, oto moja lista z burzy mózgów:

o Czy ta osoba ma umiejętności do wykonania tej pracy?
o Czy ta osoba wykonywała pracę podobną do mojej?
o Kto właściwie wykona pracę? Czy zrobi to osoba, o której czytam, czy też zleci to podwykonawcom?
o Czy wysłuchają moich potrzeb, czy będą forsować własne plany?
o Czy będą mnie traktować jak równego sobie, czy jak głupka?
o Czy praca z tą osobą sprawi nam przyjemność?
o Jak dobrze radzą sobie z terminami? Czy prace zostaną wykonane na czas?
o Ile to będzie mnie kosztować? Jak zarządzać kosztami?
o Jaką jakość uzyskam? Czy wytrzyma z czasem, czy też będę musiał go przerobić za 6 miesięcy?

Ta lista po burzy mózgów daje mi kilka dobrych pomysłów na to, jak ukierunkować tekst. Muszę się upewnić, że na wszystkie te pytania zostały udzielone odpowiedzi. Ludzie będą również inaczej rozumieć usługi, które mogą zatrudniać. Być może pracowali z kimś, kto w przeszłości nazywał siebie "architektem informacji", ale wykonywał zupełnie inną usługę niż ta, którą oferuję. Powinienem upewnić się, że jasno opisałem, czym się właściwie zajmuję, bez żargonu, aby nie było nieporozumień.

4. Co dalej?

Czytelnik powinien mieć wystarczająco dobry obraz z treści, aby zobaczyć, że jestem odpowiednią osobą do współpracy. Jeśli nie, to w porządku - nie muszą nic robić. Ale jeśli jestem odpowiednią osobą, czytelnik będzie chciał się ze mną skontaktować, abyśmy mogli rozpocząć współpracę. Jak widać, ten proces myślenia dał mi kilka świetnych pomysłów, jak sprawić, by strona była znacznie silniejsza i skoncentrowana na czytelniku. Jest to wielokrotnie silniejsze niż gdybym po prostu usiadł i napisał o sobie.

Przepisz
Dzięki temu nowemu podejściu do moich czytelników zdecydowałem się zrobić dwie rzeczy:

o Po pierwsze, przepisałem swoją biografię. Usunąłem garść żargonu i upewniłem się, że lepiej oddaje to, kim jestem i co robię.
o Po drugie, napisałem nową stronę zatytułowaną: "Dlaczego wybrać mnie?".

Moja strona biograficzna jest nadal napisana tak, że jest o mnie - w końcu to moja biografia, więc tak musi być. Jednak postępując zgodnie z powyższym procesem, nadal możesz pisać o sobie, skupiając się na czytelniku. Oto, co wymyśliłem:

Dlaczego miałbyś wybrać dla mnie kogoś innego?
Wysoka jakość, odpowiednie wyniki
Mam rozległą architekturę informacji i projektowanie interakcji oraz umiejętności pisania; doświadczenie w szerokiej gamie projektów (intranet, strony internetowe, systemy biznesowe i aplikacje internetowe) oraz doświadczenie w wielu branżach (rząd, opieka zdrowotna, e-commerce, ubezpieczenia).

Dla Ciebie oznacza to:

o Otrzymujesz odpowiedni wynik dla swojego projektu - możesz być pewien, że mam odpowiednie doświadczenie, aby uzyskać wysokiej jakości wydruk
o Nie tracisz pieniędzy, podczas gdy ja uczę się, jak to działa
o Mogę szybko poznać Twoją domenę, oszczędzając pieniądze i czas poświęcony na projekt

Masz moje doświadczenie
Właściwie posiadam wszystkie umiejętności, które sprzedaję.
Nie łączę umiejętności zespołu, aby sprzedawać Ci moje usługi, a następnie oferuję konsultanta, który nie ma żadnej z tych umiejętności. Dostaniesz mnie i zdobędziesz moje doświadczenie.
Bawię się dobrze z innymi
Dogaduję się z prawie wszystkimi, dobrze pracuję w zespołach i brudzę sobie ręce, aby robić to, co trzeba.
Rozumiem również, że zatrudniasz mnie jako dodatek do swojego zestawu umiejętności. Masz już mądrych ludzi, którzy wykonują świetną robotę. Nie będę im mówić, co mają robić, ani traktować ich tak, jakby nie wiedzieli, co robią. Wspólnie stworzymy coś wspaniałego.
Jestem elastyczny
Nie mam fantazyjnych, ustalonych metodologii i podejść krok po kroku, których muszę przestrzegać. Będę pracować tak, jak Ci odpowiada - w końcu kupujesz moje umiejętności, a nie metodykę.
Potrzeba więcej?
Możesz dowiedzieć się więcej o mnie i rodzaju pracy, którą wykonuję:

o Mój życiorys: zawiera trochę więcej informacji o tym, kim jestem i co jest dla mnie ważne
o Architektura informacji: organizowanie, strukturyzacja i etykietowanie treści oraz projektowanie nawigacji i układów stron
o Projektowanie interakcji: ustalanie przepływu pracy dla aplikacji oraz projektowanie ekranów i ich zachowania
o Pisanie: pisanie treści internetowych od podstaw lub ulepszanie istniejących informacji
o Nauczanie: moje warsztaty i prezentacje odzwierciedlają to, co robię i jak myślę .Skontaktuj się ze mną, aby dowiedzieć się więcej.

Wynik

Kiedy czytelnicy odwiedzają Twoje treści, są tam z jakiegoś powodu. Mogą chcieć coś zrobić, dowiedzieć się więcej lub znaleźć odpowiedzi. Jeśli będziesz mówić o sobie bez wyjaśnienia, dlaczego ma to znaczenie, stracisz ich. Ale jeśli piszesz dla nich i do nich, będą uzależnieni od twoich słów. Aby pisać dla swoich czytelników, pomyśl o:

o Kto przeczytałby Twoje treści?
o Dlaczego mieliby to przeczytać (Uwaga: użyj sztuczki "5 x dlaczego")
o Co powinni wiedzieć i co już wiedzą?
o Co powinno się stać dalej?

Następnie napisz do nich. Nazywaj ich "ty" i odpowiadaj na ich pytania, jednocześnie zachęcając ich do podjęcia pożądanych działań.

Użyj autentycznego głosu

Kiedy ktoś mówi do ciebie bezpośrednio, robisz trzy rzeczy: zatrzymujesz się, zwracasz uwagę i słuchasz. To bardzo powszechna cecha ludzka - słuchamy się nawzajem, kiedy mówimy. Możemy wykorzystać ten fakt w naszych pismach, aby pomóc naszym czytelnikom zwrócić na nas uwagę. Pismo, które brzmi tak, jakby zostało napisane przez prawdziwą osobę, jest określane jako "autentyczny głos" - taki, który jest prawdziwy i autentyczny. Kiedy piszemy autentycznym głosem, nasze pismo brzmi jak zredagowana wersja sposobu, w jaki mówilibyśmy w rozmowie. A kiedy twoje pisanie brzmi tak, jakby ktoś mówił, czytelnicy będą słuchać.

Dwa przykłady

Zacznijmy od moich dwóch ulubionych przykładów kopii, które wykorzystują autentyczny głos. Postaw się w takiej sytuacji - właśnie zamówiłeś coś online, zakończyłeś proces płatności i otrzymujesz wiadomość e-mail z potwierdzeniem na swoją skrzynkę odbiorczą. Jeśli jesteś kimś podobnym do mnie, rzucasz na to okiem, a następnie natychmiast odkładasz do archiwum, aby nigdy więcej do niego nie zaglądać. Ale wyobraź sobie moje zdziwienie, gdy pewnego dnia przeczytałem cały e-mail z potwierdzeniem. Oto, co napisano: Zabawne jest to, że wiadomość wyraźnie stwierdza, że została wysłana przez oprogramowanie, ale brzmiało to tak bardzo, jakby osoba rozmawiała ze mną, że przeczytałem całość - faktycznie przeczytałem e-mail z potwierdzeniem - co większość z nas by zrobiła nigdy normalnie! Oto kolejny przykład. Przez większość poranków moja skrzynka odbiorcza jest pełna rzeczy, które ludzie chcieliby mi sprzedać - zwykle pochodzą z newsletterów, które subskrybuję. Przez większość dni usuwam je, nawet ich nie czytając. Ale wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy odkryłem, że jestem w połowie tego e-maila: Nie tylko przeczytałem całość, ale poszedłem dalej i kupiłem produkt. Zwykle wątpiłbym, że taki produkt zadziała. Wahałem się przez chwilę, ale historia dała mi tak dobry obraz produktu, że byłem pewien, że zadziała i że chciałem go mieć. Dlaczego kopia odniosła taki sukces? Nie jest to jakiś niesamowity tekst, ale podobnie jak przykład z MOO, został napisany autentycznym głosem. Czułem się, jakbym słuchał, jak ktoś do mnie mówi. Nie mogłem przestać czytać.

Zaleta autentycznego głosu

Wspomniałem powyżej, że pisanie autentycznym głosem może sprawić, że ludzie zwrócą uwagę na twoje pisanie. Kiedy mówisz do ludzi w bezpośredni sposób, słuchają. Inną zaletą jest to, że ludzie mogą łatwiej zrozumieć, co masz na myśli. Ponieważ autentyczny głos jest zapisywany w podobny sposób jak my mówimy, zwykle składa się z prostych słów, mocnych czasowników i rzeczowników oraz krótkich zdań. Autentyczny głos pomaga dotrzeć do sedna. Oto przykład, który pokazuje, jak autentyczny głos może być znacznie łatwiejszy do zrozumienia. Szukałem samochodu w zeszłym roku i czytałem recenzje tego, który chciałem. Oto akapit, który znalazłem:

Fotel kierowcy ma wystarczający skok; większa regulacja zasięgu kierownicy jest konieczna w przypadku wysokich kierowców, którzy muszą korzystać z najdalszej pozycji siedzenia, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń na nogi, i pozostają z zablokowaną pozycją kierowcy, która nie sprzyja dobrej kontroli

Myślisz, że ludzie naprawdę tak mówią? Czy większość ludzi w rozmowie naprawdę mówi: "nie sprzyja dobrej kontroli"? Czy możesz nawet dowiedzieć się, co autor próbuje powiedzieć? W końcu to rozgryzłem - oznacza to, że siedzenie odsuwa się wystarczająco daleko dla osób z długimi nogami, ale muszą one wyciągnąć ręce, aby prawidłowo dosięgnąć kierownicy. To nie jest dobra pozycja do jazdy. Oto podobny fragment ze strony internetowej Top Gear. To brzmi bardziej, jakby ktoś do ciebie mówił:

"Podczas gdy przestrzeń nad głowami jest wystarczająca, miejsca na nogi z tyłu jest niewiele i prawie niemożliwe jest zmieszczenie trzech osób obok siebie. Bagażnik jest również dość mały jak na tę klasę." -topgear.com

Czy widzisz, że ten drugi przykład daje znacznie lepszy obraz? Czy czujesz, jak ciasne musi być to tylne siedzenie? Działa, ponieważ jest napisany tak, jakby ktoś, kogo znasz, mówił bezpośrednio do ciebie. Czy twoje pisanie brzmi jak sposób, w jaki mówisz? Jeśli nie, być może będziesz musiał wrócić do tego jeszcze raz i poluzować.

Ton głosu i pisania

Ważne jest, aby pamiętać, że autentyczny głos nie musi być słodki, rozmowny lub nieformalny. Po prostu musi brzmieć jak człowiek. Wiele organizacji ma określony ton komunikacji. Niektórzy chcą brzmieć profesjonalnie, inni chcą być wiarygodni, a jeszcze inni chcą brzmieć przyjaźnie. Możesz pisać autentycznym głosem i nadal spełniać wytyczne dotyczące tonu, ponieważ ton składa się z przekazywanej wiadomości, wybranych słów i sposobu ich połączenia. Oto kilka przykładów, które demonstrują różne tony, ale nadal są napisane autentycznym głosem. (Uwaga: pierwszy przykład dotyczy tego, czego nie robić; i wymyśliłem to wszystko).

o Czego nie robić: Nowy świat wymaga nowej formy publikowania, która pozwoli konsumentom uzyskać szybką odpowiedź na ich potrzeby informacyjne. W Rockable Press zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dostarczanie wiarygodnych, dokładnych zasobów, co skutkuje naszym zaangażowaniem w angażowanie specjalistów w danym temacie do tworzenia długich i krótkich publikacji.
o Wiarygodne i solidne: Rockable Press to nowe wydawnictwo z nowym modelem. Publikujemy w formie e-booków, aby szybko i za rozsądną cenę otrzymać zasoby. Współpracujemy z autorami, którzy są postrzegani jako liderzy w swoich dziedzinach i mają zespół pisarzy na całym świecie.
o Przyjazny i przystępny: W Rockable Press tworzymy proste, bezpośrednie przewodniki i zasoby dla profesjonalistów zajmujących się internetem i kreatywnymi. Jesteśmy małym wydawnictwem internetowym obsługiwanym przez Envato z autorami z całego świata.

Bez względu na to, jakim tonem piszesz, musisz być konsekwentny. Nie ma nic bardziej niepokojącego niż przeczytanie czegoś takiego co przeskakuje z jednego głosu na drugi. Czy widzisz różne głosy w poniższym fragmencie?

Firma X opiekuje się obywatelami amerykańskimi od ponad 75 lat. Zapewniamy ubezpieczenie zdrowotne prawie pięciu milionom członków i jesteśmy zaangażowani w pomaganie im w prowadzeniu zdrowszego życia. Nic dziwnego, że jesteśmy numerem jeden wśród prywatnych i zarządzanych ubezpieczycieli zdrowotnych w Ameryce. Aby wesprzeć naszą podstawową działalność związaną ze zdrowiem i rozszerzyć naszą atrakcyjność dla naszych członków, Firma X rozszerzyła swoją działalność o zarządzanie stylem życia i usługi finansowe.

"Jeden projekt, jeden głos" - oto złota zasada. Wybierz głos, który pasuje do Twoich celów i upewnij się, że Twój głos jest spójny na wielu stronach tekstu.

Jak to zrobić

Kiedy zaczynasz pisać artykuł, po prostu pisz. Pisz od góry do dołu, dokładnie tak, jakbyś rozmawiał z kimś. Jeśli to pomoże, przed napisaniem porozmawiaj z kimś lub powiedz na głos swoje kluczowe punkty. Jest to szczególnie przydatne ćwiczenie, jeśli przyłapiesz się na pisaniu, które jest zbyt formalne lub korporacyjne. Wspomniałem w poprzednim rozdziale, że powinieneś pisać do swoich czytelników i nazywać ich "ty". Kiedy napiszesz swój pierwszy szkic tak, jakbyś z nimi rozmawiał, stanie się to naturalnie. Wyobraź sobie, że prowadzisz rozmowę. W rozmowie ludzie będą odpowiadać - kiwając głową, zgadzając się i zadając pytania. Pomyśl o to, o co ktoś może cię zapytać podczas pisania, i odpowiedz na jego pytania (nie zapisuj pytań, po prostu odpowiedz na nie). Dzięki temu pisanie będzie płynne i zabrzmi jak rozmowa. Kiedy piszesz swój pierwszy szkic, nie martw się gramatyką, pisownią ani konstrukcją zdań. Te rzeczy możesz naprawić później. Skoncentruj się na zapisaniu pomysłów, tak jakbyś z kimś rozmawiał. Najlepszym sposobem na nauczenie się pisania głosem jest ćwiczenie poprzez częstsze pisanie. Załóż blog, wyślij więcej e-maili lub prowadź dziennik, jeśli chcesz się poprawić.

Wynik

Kiedy piszesz autentycznym głosem, wydaje się, że mówi człowiek. I zgadnij co: ludzie słuchają, kiedy ktoś do nich mówi! Aby napisać autentycznym głosem:

o Napisz swój pierwszy szkic tak, jakbyś z kimś rozmawiał.
o Mów do czytelnika "ty".
o Przewiduj pytania i włączaj je do przebiegu.
o Nie martw się gramatyką, pisownią ani poprawnym językiem. Po prostu napisz (na razie).
o Pisz więcej, a Twój głos stanie się silniejszy.

Porady dotyczące wspólnych stron

Prawie każde zlecenie copywritingu internetowego będzie obejmować stronę główną lub stronę "Strona główna" oraz stronę "O nas" lub "O mnie". Inne popularne strony to także strony "Usługi" lub "Zatrudnij mnie" oraz strony "O autorze" lub "Biografia". (Oczywiście jest też strona "Kontakt", ale generalnie wymaga to bardzo mało tekstu.) Ponieważ większość projektów obejmuje jedną lub więcej z tych stron, zamieściłem kilka przydatnych wskazówek dla każdej z nich.

Strona główna / Home

Ogólnie rzecz biorąc, kopia na stronie głównej witryny będzie czytana częściej niż kopia w dowolnym miejscu w witrynie. Jest również czytany w momencie, gdy nowi odwiedzający są najmniej cierpliwi - właśnie przybyli na stronę i nie mają pojęcia, czy warto poświęcić im czas, czy nie. Tak szybko, jak to możliwe, napisana przez Ciebie kopia strony głównej musi: (a) przekonać gościa do pozostania i (b) skłonić go do wykonania kolejnego kroku, który chcesz, aby zrobił.

Pokaż im, że witryna internetowa jest tym, czego szukają

Nigdy nie zakładaj, że nowy gość już o tobie słyszał. Z tego powodu musisz natychmiast wyjaśnić, co robi witryna i dlaczego jest to ważne. W zależności od charakteru witryny można to zrobić w krótkim akapicie lub nawet jednym zdaniu. Po prostu upewnij się, że masz jasność i przejdź do sedna.

Zaproponuj kolejne kroki

Nawet jeśli możesz pokazać odwiedzającemu, że Twoja witryna ma coś do zaoferowania, cierpliwości wciąż brakuje. Kto powiedział, że nie ma innej witryny, która mogłaby zrobić to samo, ale lepiej? Jeśli odwiedzający są zdezorientowani, co powinni zrobić dalej, odejdą gdzie indziej. Z tego powodu ważne jest, aby kopia strony głównej jasno określała kroki, które nowy użytkownik najprawdopodobniej będzie chciał wykonać. Właśnie dlatego tak wiele witryn oferuje teraz opcję "Przejdź się" na stronie głównej - oferuje ona prosty sposób obsługi nowych gości podczas podróży po witrynie. Pomaga zagwarantować, że odwiedzający zobaczą kluczowe informacje we właściwej kolejności.

Prostota jest kluczem

Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to przytłoczyć nowego gościa informacjami i możliwościami. Świetna strona główna jest elegancko prosta i ma na celu kierowanie odwiedzających do odpowiednich sekcji witryny, zamiast sprawiać, że błąkają się zagubieni i zdezorientowani.

Strona O

Jest to jedna z pierwszych stron, które odwiedzający odwiedzający. Odwiedzający nową witrynę odwiedza, ponieważ najprawdopodobniej będzie chciał wiedzieć, o czym jest witryna i kto jest za nią odpowiedzialny. Właśnie dlatego strona "Informacje" odgrywa tak ważną rolę i może być jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy nowy użytkownik zostanie, aby dowiedzieć się więcej, czy też odejdzie. W rezultacie posiadanie świetnej strony "Informacje" może pomóc odwiedzającym dowiedzieć się, co powinni wiedzieć, i przekonać ich do pozostania. Tutaj można to zrobić na kilka sposobów:

Rozpocznij swoją stronę Informacje od krótkiego podsumowania tego, co oferuje witryna

Spróbuj i pamiętaj, że sprzedajesz witrynę komuś, kto wciąż decyduje, czy zostać, czy odejść. W pierwszym zdaniu "UberShred.com to miejsce, w którym można się nauczyć, jak niszczyć zagrywki gitarowe z zawrotną prędkością" jest o wiele bardziej przekonującym wersem otwierającym niż "Dan Smeltz założył UberShred.com w 2003 roku wraz z długoletnim przyjacielem Paulem Lee. " Pierwsza koncentruje się na korzyściach i tym, czego nowy użytkownik będzie przegapić, jeśli opuści witrynę, podczas gdy druga jest interesująca tylko dla tych, którzy już dbają o witrynę i być może mają już kontakt z jej założycielami.

Unikaj zagłębiania się bezpośrednio w informacje biograficzne o twórcy witryny

Jak wspomniano w poprzednim punkcie, jest to interesujące tylko dla kogoś, kto już dba o twórcę witryny - ale nowy odwiedzający niekoniecznie ma jeszcze to połączenie. Zamiast tego po prostu chcą wiedzieć, w co się pakują.

Spraw, by zadziałało - nawet jeśli przeczytają tylko pierwszy akapit

Twoja strona "Informacje" może być tak długa, jak chcesz, o ile nadal spełniałaby swoje zadanie, gdyby odwiedzający przeczytał tylko pierwszy akapit. Większość i tak przeczyta tylko tak daleko - zwłaszcza jeśli dobrze wykonałeś swoją pracę i sprawiłeś, że strona brzmi świetnie. Będą zbyt chętni, by doświadczyć tego, co ma do zaoferowania, i nie będą wystarczająco cierpliwi, by zostać! Jeśli w pierwszym akapicie znajdziesz powody, dla których warto dalej przeglądać witrynę, strona "Informacje" będzie spełniała swoje zadanie.

Strona z informacjami nie jest stroną kontaktową

Wiele osób ma pokusę, aby umieścić swój formularz kontaktowy na stronie "O firmie". Pomyśl jednak o tym - gdybyś chciał uzyskać czyjeś dane kontaktowe, czy poprosiłbyś tę osobę, aby opowiedziała Ci o sobie? Prawdopodobnie nie. Poprosiłbyś ich o podanie konkretnych informacji kontaktowych, które chciałeś. Dlatego posiadanie dedykowanej strony "Kontakt" lub "Kontakt z nami" jest tak ważne. Nie chcesz przegapić ani jednej okazji, ponieważ ktoś nie mógł się z Tobą skontaktować.

Strona Usługi / Zatrudnij mnie

Preferowane przez freelancerów i firmy usługowe, tego typu strony są trudne do zrobienia. Musisz nie tylko poinformować czytelnika o swojej ofercie, ale także przekonać go do zakupu usługi, którą opisujesz. Zbyt często te strony zawierają same informacje, a nie perswazję, lub odwrotnie. Świetna strona "Zatrudnij mnie" przedstawia sprytną równowagę obu.

Nie ugrzęźnij w szczegółach technicznych

W większości przypadków klienci chcą zatrudnić eksperta, ponieważ sami nim nie są. Jednak tak wiele stron "Zatrudnij mnie" jest napisanych z perspektywy jednego eksperta rozmawiającego z drugim. To, co robi wrażenie na twoich kolegach z branży, raczej nie będzie miało sensu dla niewtajemniczonych. Przetłumacz swoje umiejętności na język, który rozumieją.

Skoncentruj się na korzyściach dla perspektywy wyniku

Usługa jest zawsze środkiem do celu. Projekt strony internetowej to inwestycja mająca na celu zwiększenie ruchu lub generowanie większej sprzedaży. Wizyta u księgowego to inwestycja w lepszą - lub mniej stresującą - sytuację finansową. Jeśli zrozumiesz rzeczywiste korzyści, jakie Twoja usługa zapewnia Twoim klientom, będziesz w stanie napisać świetny tekst. Nie chodzi o to, jak dobrze brzmisz - chodzi o to, jak dobrze sprawisz, że czytelnik poczuje się, jak będzie wyglądało życie po tym, jak cię zatrudnią!

Uzyskaj referencje

Jeśli kiedykolwiek widziałeś reklamy w telewizji, na pewno widziałeś referencje: zwykli ludzie, którzy mówią ci, dlaczego kochają dany produkt. Podczas gdy referencje w reklamach informacyjnych są zwykle tandetne i źle zagrane, opierają się na dziesięcioleciach wiedzy marketingowej i faktycznie działają. Bardzo dobrze reagujemy na rekomendacje osób, które postrzegamy jako bezstronne. Zdobądź referencje od poprzednich klientów i dodaj je do swojej strony "Zatrudnij mnie" lub do innej strony odchodzącej od strony "Zatrudnij mnie" - to na pewno pomoże!

Opublikuj listę klientów

Wiele osób szuka u innych wskazówek, jak postępować. Pokazując listę renomowanych klientów, z którymi wcześniej pracowałeś, pokazujesz odwiedzającym, że zatrudniając Ciebie (lub Twoich klientów), idą w ślady innych.

Strona O autorze / Bio

Podobnie jak w przypadku strony "O stronie" wyjaśniającej samą witrynę, "Biografia autora" powinna być napisana z myślą o nowym odwiedzającym. Chociaż umacnianie lojalności Twoich najlepszych gości jest ważne, jest wiele innych miejsc, w których możesz to zrobić. Ale nie ma lepszego miejsca na przekształcenie pierwszego gościa w lojalnego czytelnika niż czytanie Twojej kopii internetowej. Jedną z pierwszych rzeczy, które nowy użytkownik chce wiedzieć po wejściu na Twoją witrynę, jest: "Czy mogę ufać tym informacjom?" To bardzo rozsądne pytanie. Nie wziąłbyś lekcji malarstwa od kogoś, kto potrafił tylko rysować figurki. Nie ufałbyś recenzji restauracji napisanej przez właściciela konkurencyjnej restauracji obok! Bez dowodu wiarygodności i braku uprzedzeń nigdy nie możesz całkowicie zaufać zawartości strony internetowej. Bez zaufania nie będziesz mieć lojalności, potencjalnych klientów ani sprzedaży.

Twoja strona biografii autora to idealne miejsce do ustalenia wiarygodności

Zacznij od omówienia swojego doświadczenia, osiągnięć, a jeśli jest to znaczące, to jak długo jesteś związany z branżą. Te rzeczy sprawią, że będziesz wyglądać jak ekspert i dodadzą stronie wiarygodności.

Ufamy ludziom, których lubimy

Zwykle lubimy ludzi, którzy wydają się twardo stąpać po ziemi iz którymi możemy się utożsamiać - ludzi z codziennymi zainteresowaniami i codziennymi troskami, więc nie wahaj się dodać czegoś osobistego o sobie, ale oczywiście też nie przesadzaj.

Odwiedzający chcą usłyszeć autentyczny głos

Jeśli kiedykolwiek spotkałeś kogoś po raz pierwszy i czułeś, że udaje, że nie jest autentyczny, wiesz, jak trudno jest zbudować trwały związek w takich okolicznościach. Zwracając się do gości w rozmowny, rzeczowy sposób, poczują się tak, jakby mieli z Tobą autentyczną interakcję. Więc jeszcze raz upewnij się, że używasz "autentycznego głosu".

Wynik

Jako copywriter internetowy będziesz spędzać dużo czasu na pisaniu różnych wersji tego samego typu strony, np. stron "O mnie" lub "Zatrudnij mnie". Istnieje kilka wypróbowanych i przetestowanych technik, których możesz użyć, aby upewnić się, że każda z tych stron, które stworzysz, jest na najwyższym poziomie.

o Pisz z korzyścią dla pierwszego gościa.
o Skoncentruj się na przekonaniu nowego gościa do pozostania.
o Ustal wiarygodność i usuń strach przed stronniczością.
o Zawsze przedstawiaj zalety swojej witryny, produktu lub usługi.

Przekonuj swoją treścią

Każda strona internetowa ma na celu skłonienie odwiedzających do podjęcia jakiejś akcji, gdy są na stronie; niezależnie od tego, czy chodzi o czytanie treści, pobieranie pliku, zakup produktu, kliknięcie łącza czy wynajęcie usługi. Bez przekonującej kopii internetowej właściciel witryny musiałby polegać wyłącznie na szczęściu. Każdy odwiedzający z takim samym prawdopodobieństwem podejmie zupełnie inne - być może niepożądane działanie - zamiast tego, którego oczekujesz od niego. Z pomocą dobrej kopii szczęście jest mniej potrzebne. Możemy napisać słowa, które przekonają odwiedzających do podjęcia pożądanych przez nas działań. Dobry tekst internetowy ma potężną moc - może kształtować działania podejmowane przez tysiące, a nawet miliony ludzi, którzy go czytają.

Pisanie przekonującej treści

Pisanie przekonujących tekstów nie oznacza, że w szkole średniej musiałeś być ekspertem w debatach ani że spędzasz dużo czasu na argumentowaniu swoich opinii. Umiejętności związane z pisaniem przekonującej kopii są różne. Nie próbujesz przekonać kogoś, że masz rację lub że twój argument jest najbardziej logiczny - zamiast tego próbujesz przekonać odwiedzających, że w ich najlepszym interesie leży podjęcie działań, których oczekujesz. Czasami perswazja będzie stosunkowo łatwa - na przykład przekonanie gościa, który odwiedził Twoją stronę "Informacje", aby czytał resztę witryny. Innym razem będzie to o wiele trudniejsze - na przykład przekonanie gościa do zakupu e-booka za 97 USD, który sprzedajesz, lub zlecenie Ci zaprojektowania strony internetowej za 2000 USD. Wskazówki i taktyki, których nauczysz się w tej sekcji, pomogą ci niezależnie od przydzielonego ci zadania.

1. Zrozum - jasno - czego oczekujesz od odwiedzających

Jeśli chcesz, aby Twoi goście coś zrobili, każde słowo w Twojej kopii powinno być ukierunkowane na nakłonienie ich do zrobienia tej rzeczy. Z tego powodu nie powinieneś niczego pisać, dopóki nie wiesz - wyraźnie - co chcesz, aby odwiedzający zrobili w wyniku przeczytania Twojej kopii. Czy chcesz, aby zapisali się do Twojego newslettera, czy też powinni od razu kupić Twój produkt? Czy powinni udać się, aby przeczytać Twoje posty na blogu, czy też powinni najpierw przeczytać inne strony? Kopia jest zbyt często osłabiana przez brak pewności autora co do tego, czego oczekuje od czytelnika. Nawet jeśli chciałbyś, aby użytkownik po przeczytaniu Twojej kopii wykonał jedną z kilku możliwych czynności (takich jak link do Ciebie lub obserwowanie Cię na Twitterze), Twoja kopia powinna dawać pierwszeństwo jednej rzeczy, którą najbardziej chciałbyś, aby zrobił. Zamieszanie jest wrogiem działania, więc po przeczytaniu każdej strony lub sekcji Twojego egzemplarza chcesz dać odwiedzającym jeden krok do przodu.

2. Otwórz z korzyściami

Mówiłem już o korzyściach . To dlatego, że są kamieniem węgielnym świetnej treści. W większości przypadków, gdy treść nie spełnia swojej funkcji prawidłowo i nie przekonuje odwiedzających do podjęcia właściwych działań, zwykle wynika to z zaniedbania wyjaśnienia korzyści. Weźmy przykład usługi projektowania stron internetowych. Tak często projektanci stron internetowych mówią o swoim solidnym kodzie, doświadczeniu w projektowaniu, językach, w których mogą pracować, i wielu innych cechach ich usług. Funkcje są ważne - opisują, czym jest usługa - ale pomijają prawdziwy powód, dla którego klient chce zatrudnić projektanta stron internetowych. Elegancka, ładna strona jest fajna, ale prawdopodobnie nie jest warta tysięcy dolarów sama w sobie. To, co naprawdę ekscytuje klienta, to korzyści, jakie według niego przyniesie projekt strony internetowej - dodatkowy ruch, dodatkowa sprzedaż, prestiż, szum i poczta pantoflowa, które towarzyszą wspaniałemu przeprojektowaniu. Jednak nadal nie widziałem, aby projektant stron internetowych odwoływał się do tych rzeczy w swojej kopii internetowej - mimo że są to główne priorytety potencjalnego klienta. Gdyby projektanci stron internetowych spędzali mniej czasu na rozmowach o pikselach, kodzie i kompatybilności z przeglądarkami, a więcej na rozmowach o ruchu, sprzedaży, szumie, przekazie pantoflowym i budowaniu marki, zatrudnilibyśmy o wiele więcej projektantów stron internetowych (i to jest bezpłatna wskazówka wszystkim projektantom stron internetowych, którzy to czytają). Ale ilustruje również coś, co można zastosować do dowolnej kopii, niezależnie od tego, czy jej celem jest sprzedaż drogiej usługi, czy też po prostu ma na celu nakłonienie kogoś do wysłania e-maila i powiedzenia "Cześć". Musisz komunikować rzeczywiste korzyści z działania, które chcesz, aby podjęli Twoi użytkownicy. Na przykład: Prawdziwe korzyści płynące z czytania bezpłatnego e-booka na temat zarabiania pieniędzy poprzez sprzedaż cyfrowych plików giełdowych na rynku to: zarabianie pieniędzy, robienie tego, co kochasz, zarabianie pieniędzy podczas snu i wolność decydowania, ile czasu spędzasz na Twoje projekty. Prawdziwymi korzyściami płynącymi z kursu zarabiania na blogowaniu przez dwie godziny dziennie nie są same pieniądze, ale styl życia, który można prowadzić, pracując tak mało, a jednocześnie zarabiając w pełnym wymiarze czasu pracy. Prawdziwą korzyścią płynącą z czytania bloga o bieganiu w maratonach jest to, że poznasz wskazówki, które pomogą Ci biegać dalej, z mniejszym bólem i większą przyjemnością - w rezultacie czas poświęcony na swoje hobby będzie bardziej satysfakcjonujący. Jak widzisz, bez względu na to, jakie działania chcesz podjąć od odwiedzających, zawsze powinieneś być w stanie wyizolować - i zakomunikować - rzeczywiste korzyści, jakie odniosą, podejmując od nich działania, których od nich oczekujesz.

3. Kiedy naprawdę musisz przekonywać, użyj problemów

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale każde działanie, które chcesz, aby wykonali Twoi goście, może być dla nich rozwiązaniem problemu. Jeśli kupią twój produkt, aby zarobić sześć cyfr rocznie jako niezależny projektant stron internetowych, to dlatego, że mają problem: nie czują, że zarabiają jeszcze wystarczająco dużo pieniędzy. Jeśli dołączą do Twojego newslettera, to dlatego, że mają problem: w przeciwnym razie przegapiliby ważne treści. Jeśli zatrudniają Cię do napisania dla nich tekstu na stronę internetową, dzieje się tak dlatego, że mają problem: ich bieżąca kopia internetowa nie działa prawidłowo, w wyniku czego traci się możliwości. Podkreślając problem, z jakim borykają się odwiedzający, pobudzasz ich do ekscytacji rozwiązaniem. Dlatego tak wiele stron sprzedaży produktów zaczyna się od opisu, jak źle jest być w obecnym stanie czytelnika - jak źle jest być biednym, bez randki lub źle spać w nocy. Następnie przedstawiają rozwiązanie - produkt lub usługę, które rozwiążą problem. Ta taktyka jest skuteczna, ale ważne jest, aby używać jej z umiarem. Na przykład próba zastosowania tej taktyki w tekście mającym na celu zachęcenie ludzi do obserwowania Cię na Twitterze prawdopodobnie wyda się melodramatyczna! Niewiele osób może odczuwać ból z powodu tego, że jeszcze nie obserwuje Cię na Twitterze - chyba że jakość Twoich tweetów jest znana na całym świecie. Z drugiej strony, gdy próbujesz przekonać kogoś do skorzystania z usług projektowania logo, ta taktyka może radykalnie zwiększyć siłę przekonywania Twojej treści. Spójrz na poniższy przykład:

Nie jesteś zadowolony ze swojego logo - lub w ogóle go nie masz? Potencjalni klienci szybko oceniają Twoją firmę na podstawie Twojej marki. Jeśli Twoje logo jest nijakie, mogą postrzegać całą Twoją firmę jako drugorzędną. To wstyd wielokrotnie tracić sprzedaż z powodu złego pierwszego wrażenia. Nie ma powodu, dla którego miałbyś nadal cierpieć z powodu złego logo. Możemy pomóc!

Podczas gdy powtarzanie tego, co gość może już czuć, jest potężną taktyką, pomyśl o gościu, który mógł nigdy nie być świadomy problemu. Być może zdawali sobie sprawę, że ich logo nie było najlepsze, ale nie rozumieli, że może to zaszkodzić ich działalności. Opisując aspekty problemu, których mogli nie wziąć pod uwagę, możesz zamienić bezczynną przeglądarkę w chętnego kupującego. Pamiętaj: stosując tę taktykę tylko w przypadku najważniejszych działań, które chcesz wykonać, takich jak zakup produktu lub wynajęcie usługi, upewnisz się, że jest ona tak skuteczna, jak to tylko możliwe, a odwiedzający nie zestresowany.

4. Nie pisz eseju - treść jest inna

Większości z nas nauczono, że jeśli chcemy przekonać kogoś na piśmie, robimy to w formie eseju. Przedstawiamy przegląd naszej argumentacji, a następnie przechodzimy do kolejnych punktów i dodajemy szczegóły. Kiedy już to zrobimy, piszemy mocny wniosek - zadając druzgocący cios kilku pozostałym oporom naszego czytelnika. Niestety, ten proces brzmi jak "czego nie robić" przy pisaniu świetnej treści internetowej. Ściana gęstego tekstu oznacza, że Twoja treść raczej nie zostanie przeczytana, nie mówiąc już o tym, że będzie przekonująca. Długość Twojej treści zależy od tego, jak trudne będzie przekonanie czytelnika do działania. Przekonanie odwiedzającego do pozostawienia opinii na temat elementów Twojego portfolio nie jest wielką sprawą, więc nie musisz pisać tysiąca słów, aby przekonać czytelnika do tego. Potencjalne zyski nie są wystarczająco wysokie, aby zawracali sobie głowę czytaniem czegoś tak długiego. Z drugiej strony nie przekonasz gościa do zrobienia czegoś znaczącego w zaledwie kilku akapitach. Nie kupią od Ciebie pakietu optymalizacji pod kątem wyszukiwarek za 10 000 USD bez znacznej perswazji - a to wymaga czasu. Ponieważ potencjalny klient podejmuje ważną decyzję, decydując na przykład, czy cię zatrudnić, czy nie, będzie skłonny przeczytać więcej kopii, aby podjąć decyzję. W takim przypadku chciałbyś napisać coś dość długiego, ponieważ będzie to konieczne, aby usunąć wszelkie możliwe obiekcje. Innym powodem, dla którego należy unikać formatu eseju, jest to, że goście, którzy się znudzą, zmienią się w gości, którzy udają się gdzie indziej. Twoja treść powinna być ułożona w sposób interesujący wizualnie. Aby to zrobić, możesz użyć formatowania, takiego jak pogrubienie, kursywa, nagłówki, cudzysłowy i kolory. Obrazy działają również dobrze, aby zachować stymulację dla czytelnika. Jak wspomniano , na długiej stronie czytelnik prawdopodobnie nie przeczyta każdego słowa. Będą wchodzić i wychodzić z części, które ich interesują. Jeśli rozważam zakup subskrypcji obszaru członkostwa premium w witrynie, ale przede wszystkim martwię się, ile treści otrzymam za wpłatę, mogę pominąć wiele informacji, szukając odpowiedzi na najpilniejszy problem . Z tego powodu ważne jest, aby oznakować różne części kopii za pomocą nagłówków, które zawierają twoje punkty. Twoje nagłówki powinny zawierać zwięźle całą argumentację - co oznacza, że nawet skanujący czytelnicy mogą zostać przez nią przekonani.

5. Musisz używać "Ty"

Mówiliśmy o tym, jak ludzie najlepiej reagują, gdy ktoś zwraca się do nich bezpośrednio. Kiedy ktoś zwraca się do nas, często używa słowa "ty". To słowo, które wzbudza nasze zainteresowanie i na które zwracamy uwagę. Dlatego trudno jest znaleźć kawałek dobrego tekstu internetowego, który nie odnosi się do czytelnika jako "ty". Jeśli nie użyjesz tego narzędzia, będziesz mówić o fikcyjnym kliencie lub czytelniku, a odwiedzający poczują się zdystansowani do tego, co piszesz. Jeśli zamiast tego użyjesz słowa "Ty", stworzy to potężną warunkową reakcję u twoich czytelników. Tą odpowiedzią jest zwrócenie uwagi. Jest to niezbędne, gdy próbujesz kogoś przekonać.

6. Zakończ zadanie, usuwając wszystkie zastrzeżenia

To niesamowite, jak często ludzie trzymają się obiekcji. Mogą przeczytać wspaniały artykuł, ale uznają, że ogólnie nie ma on żadnej wartości, ponieważ nie zgadzają się z jednym z wielu punktów autora - mimo że zgadzają się z całą resztą! Jeśli twoja treść pozostawi czytelnika z choćby jednym zarzutem, może to wystarczyć, aby uczynić go bezsilnym. Doskonałym sposobem na ustrukturyzowanie przekonującej treści jest spisanie listy wszystkich możliwych obiekcji, jakie czytelnik może mieć wobec podjęcia działań, których od niego oczekujesz. Następnie napisz powody, dla których sprzeciw jest nieważny. Posłużmy się przykładem strony, której celem jest nakłonienie czytelników do zakupu e-booka za 19 USD na temat zwiększania efektywności energetycznej domu. Oto obiekcje, jakie czytelnik może mieć, oraz odpowiedzi, jakie zaoferuje kopia (w krótkiej formie).

o Sprzeciw: 19 USD to za dużo za tego rodzaju e-booka.
Odpowiedź: czy to naprawdę, kiedy wskazówki w środku pozwolą Ci zaoszczędzić setki dolarów rocznie na rachunkach za energię?

o Sprzeciw: Książka może obejmować zmiany w moim domu, które są dla mnie zbyt skomplikowane, czasochłonne lub kosztowne.
Odpowiedź: każda sugerowana metoda jest niezwykle prosta i kosztuje niewiele.

o Sprzeciw: Jeśli książka mi się nie spodoba, zmarnuję pieniądze.
Odpowiedź: książka jest objęta dożywotnią 100% gwarancją.

o Sprzeciw: nie wiem, czy autor ma kwalifikacje do nauczania na ten temat.
Odpowiedź: autor pojawił się w magazynie Green Living i od ponad dziesięciu lat doradza firmom w zakresie zrównoważonego rozwoju.

o Sprzeciw: Mogłem znaleźć informacje za darmo gdzie indziej.
Odpowiedź: nie znajdziesz jednej sekretnej wskazówki, której autor używa, aby zaoszczędzić ponad 1000 dolarów na rachunkach za energię każdego roku

Ostateczna lista prawdopodobnie będzie jeszcze dłuższa, ale możesz zauważyć, że uprzedzając każdy możliwy sprzeciw i spotykając się z dobrą odpowiedzią, aby usunąć ten zarzut, możesz zmniejszyć bariery czytelnika do działania. Oprócz tego, że twoja kopia będzie znacznie bardziej efektywna, zarys tego może nadać twojej kopii dobrą, sekwencyjną strukturę. Pamiętaj, że nakłonienie użytkownika do podjęcia ważnej decyzji - jak zakup drogiego produktu - spotka się z wieloma obiekcjami. Dlatego w takich przypadkach kopia będzie musiała być dłuższa. Nie dlatego, że dłuższa jest automatycznie bardziej skuteczna, ale dlatego, że będziesz potrzebować więcej słów, aby objąć większą liczbę obiekcji, które pojawiają się, gdy czytelnik staje przed ważną decyzją.

Wynik

Pisanie przekonujących tekstów to potężna umiejętność, która może przenieść Twoją witrynę na wyższy poziom. To coś, co Twoi goście też pokochają.

o Zrozum - jasno - co chcesz, aby odwiedzający zrobili po przeczytaniu Twojego tekstu.
o Skoncentruj się na korzyściach dla czytelnika.
o Kiedy naprawdę musisz przekonywać, podkreślaj problemy.
o Nie układaj swojej kopii jak eseju.
o Zwracaj się do czytelnika per "Ty", aby przyciągnąć i utrzymać jego uwagę.
o Usuwaj obiekcje jeden po drugim, aż nie pozostanie żaden.

Pisanie dla wyszukiwarek

Skupiliśmy się na pisaniu dla twoich czytelników - prawdziwych ludzi, którzy muszą coś zrobić lub chcą się czegoś nauczyć. Teraz czas na omówienie bardzo ważnej klasy "czytelnika", który tak naprawdę wcale nie jest człowiekiem - wyszukiwarek! Wartość, jaką wyszukiwarka nadaje Twojej witrynie, będzie silnie wpływać na ilość ruchu uzyskiwanego z wyszukiwania. Warto poświęcić czas, aby dowiedzieć się, jak zoptymalizować swoją treść pod kątem wyszukiwarek, a także prawdziwych ludzi. Sposób, w jaki piszesz, ma bezpośredni wpływ na to, jak dobrze zajmujesz pozycję w wyszukiwarkach. Musisz pisać w sposób, który pomoże wyszukiwarce "zrozumieć", o czym jest Twoja treść i w jaki sposób istotne dla zapytania czytelnika. Dlatego tu omówiono niektóre z kluczowych zasad optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Jeśli piszesz teksty internetowe jako freelancer, zdziwisz się, jak bardzo klienci to uwielbiają. W wielu przypadkach oferowanie kopii zoptymalizowanej pod kątem wyszukiwarek pozwoli Ci wycenić swoje usługi w zupełnie nowym przedziale cenowym, ponieważ usługi te są bardzo poszukiwane. Dwie rzeczy do rozważenia

1. Użytkownik musi mieć możliwość znalezienia Twoich informacji za pomocą wyszukiwarki.
2. Najprawdopodobniej pojawią się gdzieś w środku Twojej witryny, a nie na stronie głównej.

Głównym celem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest umieszczenie witryny wyżej w wynikach wyszukiwania dla bardziej pożądanych wyszukiwań. Jeśli sprzedajesz różowe koce, pojawienie się jako piąty wynik w wyszukiwaniu hasła "kup różowe koce" jest wyraźnie lepsze niż wynik setny. Używając tekstu internetowego, aby przekonać wyszukiwarki, że Twoja witryna jest odpowiednia i ważna, możesz zwiększyć zarówno ruch, jak i sprzedaż. Chociaż łatwo założyć, że każdy, kto odwiedzi Twoją witrynę, najpierw trafi na stronę główną, tak po prostu nie jest. Każda strona w Twojej witrynie może pojawić się w wyszukiwarkach, więc większość odwiedzających będzie trafiać bezpośrednio w treść Twojej witryny. Ważne jest, aby pomyśleć, w jaki sposób możesz pomóc tym odwiedzającym znaleźć drogę.

Zwięzła, bogata w słowa kluczowe treść

Wyszukiwarki dowiadują się, o czym jest strona, czytając jej zawartość - nie tylko słowa widoczne na stronie - ale także elementy kodu, których nie widać, takie jak alternatywny tekst obrazów, tytuł strony i znacznik metaopisu. Aby upewnić się, że wyszukiwarki wiedzą, o czym jest Twoja strona i jak trafna jest dla wyszukiwania czytelnika, powinieneś:

o Bądź zwięzły. Łatwiej jest dowiedzieć się, o czym jest strona, jeśli piszesz zwięźle i nie gofrujesz (dotyczy to również ludzi). Nieistotne informacje, które nie są zgodne z treścią Twojej strony, spowodują, że wyszukiwarki uznają Twoją witrynę za mniej trafną w wynikach wyszukiwania.
o Dołącz słowa kluczowe, które dokładnie opisują tematykę. Zakładając, że wszystko jest równe, strona zawierająca wiele trafnych słów kluczowych będzie miała lepszą pozycję w rankingu niż strona pełna nieistotnych tekstów uzupełniających. Pomyśl o czym Twoje informacje tak naprawdę dotyczą tego, jakiego rodzaju ruch masz nadzieję przyciągnąć i upewnij się, że umieściłeś te słowa na swojej stronie. Na przykład mam informacje na mojej stronie internetowej o moich warsztatach. Pewnego dnia sprawdziłem swoją zawartość i zdałem sobie sprawę, że nie umieściłem w treści słowa "warsztaty" - miałem je w nawigacji, a człowiek patrząc na stronę mógłby stwierdzić, że patrzysz na sekcję warsztatów, ale nie użyłem go w tekście głównym. Gdybym kilka razy użył słowa "warsztat", wyszukiwarki uznałyby tę stronę za znacznie bardziej adekwatną do tego terminu.
o Dopasuj terminologię swoich czytelników. Twoje treści muszą używać tej samej terminologii, której będą używać Twoi czytelnicy do wyszukiwania. Jeśli twoje słowa i ich słowa nie pasują do siebie, nigdy nie trafią na twoje strony. Jeśli użyję słowa "warsztat", ale wszyscy moi docelowi czytelnicy szukają "zajęcia" lub "seminarium", nigdy nie trafią na moją stronę internetową.

Tytuły i nagłówki

Znacznik tytułu


To jest tekst, który pojawia się u góry przeglądarki. Słowa kluczowe w tagu tytułu (tag < title >) są najważniejszym sposobem informowania wyszukiwarek, o czym jest Twoja strona. Tag tytułowy jest również szczególnie ważny z punktu widzenia czytelnika. To właśnie Google i inne wyszukiwarki wyświetlają jako tytuł na stronie wyników wyszukiwania. Im lepszy tytuł, tym więcej osób go kliknie. Upewnij się, że jest opisowa, dokładna i zawiera dobre słowa kluczowe.

Opis

Tag opisu (< meta name="Description" >) jest ważną częścią kodu Twojej witryny, której czytelnicy mogą nie widzieć, ale wyszukiwarki tak. Niektóre wyszukiwarki użyją go (lub jego części) do opisu Twojej oferty w swoich wynikach. Chociaż tak naprawdę nie wpływa to na twoje rankingi, podobnie jak tag tytułu, ma kluczowe znaczenie dla liczby osób, które klikają, aby przejść do Twojej witryny. Spróbuj użyć głównych słów kluczowych w opisie, jak najbliżej początku.

Nagłówki

Zasugerowałem, że powinieneś używać nagłówków, aby czytelnicy mogli zeskanować stronę i dowiedzieć się, o czym ona jest. To samo dotyczy wyszukiwarek. Użyj nagłówków, ponownie z dobrze opisową treścią, aby pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć Twoją stronę

Dobre rzeczy na szczycie

Wspomniałem, że najważniejsze treści, a nawet dobre podsumowanie, należy zawrzeć na samej górze strony. Jest to również przydatne dla wyszukiwarek - zakładają, że treść na górze strony bardziej wskazuje na tematykę Twojej strony niż treść na dole. To kolejny powód, aby upewnić się, że kilka pierwszych akapitów treści podsumowuje i zawiera główną ideę strony oraz kluczowe punkty, używając wielu odpowiednich słów kluczowych.

Przychodzące hiperłącza

Innym sposobem, w jaki wyszukiwarki, w szczególności Google, określają, o czym jest Twoja treść, jest sprawdzanie treści linków prowadzących do Twojej strony (z innych stron w Twojej witrynie i z innych witryn łącznie). To nie jest coś, co zawsze możesz kontrolować, ale kiedy już to kontrolujesz, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, jak to robisz. Nie możesz kontrolować, w jaki sposób inni ludzie łączą się z Tobą, ale łącząc strony w Twojej witrynie, powinieneś spróbować użyć słów kluczowych i fraz, które chcesz, aby pojawiały się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Aktualizuj regularnie

Wyszukiwarki umieszczają witryny wyżej, jeśli są regularnie aktualizowane i modyfikowane, więc jest to dobry powód, aby Twoja kopia była świeża i aktualna.

Wyniki

Cała twoja treść powinna być zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, aby podwoić jej skuteczność. Jeśli piszesz teksty dla klientów, copywriterzy SEO mogą pobierać najwyższe stawki w branży.

o Używaj słów kluczowych w treści w sposób, który brzmi naturalnie.
o Używaj tytułów i nagłówków, aby powiedzieć wyszukiwarkom, o czym jest Twój tekst.
o Połącz swoje strony z tekstem zakotwiczenia zawierającym słowa kluczowe.
o Umieść najważniejsze informacje na początku kopii.
o Dbaj o to, aby Twoja kopia była świeża i regularnie aktualizowana.

Wniosek

Z pomocą kilku kluczowych zasad - pomysłów, które, mam nadzieję, podchwyciłeś podczas czytania - i odrobiny praktyki, możesz napisać świetny tekst internetowy. Jeśli jesteś projektantem, Twoi klienci pokochają - i chętnie zapłacą za usługę "wszystko w jednym", którą oferujesz. Dla wielu konieczność znalezienia kolejnego freelancera, który zajmie się kopiowaniem stron internetowych po zakończeniu prac projektowych, jest niedogodnością, za którą wielu klientów chętnie zapłaci duże pieniądze. Umiejętności, które tutaj nabyłeś, przydadzą się również w przypadku Twoich własnych stron internetowych, portfolio online lub blogów. Za każdym razem, gdy chcesz, aby odwiedzający coś zrobili, świetna kopia internetowa, którą napiszesz, popchnie ich w tym kierunku.